Arvuti ja nutiseadmete tarkvara uuendamine
Oma seadme ja andmete turvalisuse huvides uuenda seadme tarkvara! Vananenud tarkvaraga seade ei ole turvaline. Kasutades vananenud tarkvara on sinu nutiseadmesse või arvutisse võimalik paigaldada pahavara, mille kaudu saab jälgida su toiminguid, salvestada salasõnu ja pääseda ligi teistele konfidentsiaalsetele andmetele. Samuti saab sel juhul seadet kasutada sinu teadmata kuritegude toimepanemiseks.
Miks tarkvara vajab turvauuendusi ja ei ole kohe turvalisena tehtud? Tänapäevased infosüsteemid on nii keerukad, et terviku mõistmine ja kõigist seostest arusaamine ei ole inimlikult võimalik ning seetõttu on kõigis vähegi keerulisemates süsteemides nõrkused, mida tarkvara kasutusse võtmisel ei teata. Uurijad ja insenerid tegelevad pidevalt turvaaukude otsimisega ning tarkvaratootjad nende parandamise ja turvauuenduste väljaandmisega. Lisaks otsivad turvaauke ja jälgivad infot leitud aukude kohta küberkurjategijad, kes soovivad neid enda huvides ära kasutada.
Et küberkurjategijad ei saaks sinu seadet rünnata teadaolevate turvaaukude kaudu, tuleb välja antud turvauuendused paigaldada esimesel võimalusel, kui seade uuenduse vajadusest märku annab. Turvauuenduse teavituse ignoreerimine võib jätta seadme rünnakutele haavatavaks.
Seadmete ja rakenduste uuendamine
-
Uuendada tuleb nii seadme operatsioonisüsteemi kui ka kõiki seadmesse installeeritud rakendusi.
- Juba olemasoleva tarkvara turvauuendused on tasuta ja ei võta kaua aega. Tavaliselt on seal juures ka info, mida täpsemalt uuendatakse.
- Arvutis ja nutiseadmes saad operatsioonisüsteemi uuenduste ajalugu kontrollida seadete alt. Telefoni rakenduste uuendusi on võimalik kontrollida Androidi nutitelefonis Play Store’i ja iPhone’i puhul App Store’i profiili alt. Saad valida „uuenda kõiki rakendusi“ ehk update all.
- Kui nutiseade või arvuti pakub uuendust, siis lase seadmel seda teha – üldjuhul ei võta see palju aega. Suuremad operatsioonisüsteemi uuendused (näiteks iPhone uuendus iOS17 -> iOS18) võivad võtta kauem aega ja kulutada rohkem akut, mistõttu hoia seadet laadimas ja planeeri uuendused ajale, kus ei soovi seadet kasutada.
- Seadista seadmes operatsioonisüsteemi ja rakenduste automaatne uuendamine.
- Vaata vahel paigaldatud rakendused kriitilise pilguga üle ning eemalda need, mida sa enam ei kasuta.
- Operatsioonisüsteem ja rakendused, millega avad faile – näiteks WhatsApp, Word ja Acrobat – vajavad erilist tähelepanu, sest nende turvaaukude kaudu sokutatakse seadmesse pahavara.
- Kui tootja on loobunud mõnele seadmele tarkvarauuenduste pakkumisest – näiteks toode on oma tööea lõpus (end of life) –, siis tasub seade võrgust eemaldada.
- Kui jääd seadmes turvauuenduste seadistamisega hätta, küsi nõu oma sõpradelt ja tuttavatelt või mõnelt IT-spetsialistilt.