Edasi peamenüüsse Edasi sisusse

Sinu õpperännak

1
2
3

Ole tugevam

Vaata alati, et sinu paroolid oleksid piisavalt pikad ja sisaldaksid erinevaid tähemärke. Kasuta kõikjal erinevaid paroole ning ära unusta ka kaheastmelist sisselogimist. Vaata videotest täpsemalt ja tee teadmiste kontrolliks test.

Paroolide tugevus

Õpi, kuidas teha oma parool tugevaks

Selleks, et olla tugev küberturvalisuses, tuleb kasutada tugevaid paroole. Parooli tugevuse määravad erinevad raskused, nagu ka lihastrenni puhul, sest me ei taha ju kurjategijate elu lihtsaks teha. Parool peaks olema piisavalt pikk. Hea parool on vähemalt 12 tähemärki pikk. Lisaraskusteks peaks see sisaldama nii suur- kui väiketähti ja numbreid. Ning eriti hea on, kui parool sisaldab ka mõnda erilisemat tähemärki, nagu näiteks "@" või "!" või "/". Hea mõte on kasutada mõnda lauset ning anda sellele lisaraskust. Näiteks "trenn teeb tugevaks". Ainult et tee kõikide sõnade esimesed tähed suureks ja asenda tühik mõne märgiga, näiteks nii: "Trenn@Teeb@Tugevaks". Eriti tugevaks muutub parool, kui lisad ka mõne numbri, näiteks: "Trenn@Teeb@Tugevaks2023". Ja sinu parool ongi TUGEVAM!

Paroolide unikaalsus

Iga parool peab olema eriline

Selleks, et olla küberturvalisuses tugev, tuleb kasutada erinevatel kontodel erinevaid paroole. Täpselt samamoodi nagu erinevate lihaste treenimiseks on vajalikud erinevad vahendid, sest kui kasutad igal pool ühte ja sama parooli, võib see küll mugav olla, aga siis on see mugav ja lihtne ka kurjategijale. Tugev oled siis, kui kasutad ühte korralikku parooli e-maili kontol, teist kõva parooli sotsiaalmeediasse sisselogimiseks, kolmandat head parooli aga arvutisse sisselogimiseks. Samuti kasuta kindlasti erinevaid paroole töö- ja erakontode puhul. Kasutades kõikjal ühte parooli, võib juhtuda nii, et kui kurjategijad selle kuidagi välja nuhivad, saavad nad ligi kõikidele sinu kontodele ning võivad teha palju rohkem kahju. Erinevaid paroole kasutades aga kaitsed end, sest kui peakski juhtuma, et mõni sinu parool kuidagi lekib, saad kiirelt parooli vahetades mure lahendatud ja probleem ei levi muudele kontodele. Ja niimoodi oledki jälle TUGEVAM!

Kaheastmeline sisselogimine

Ole tark ja lisa üks turvakiht

Selleks, et olla küberturvalisuses tugevam, peaks kasutama kaheastmelist sisselogimist kõikjal, kus võimalik, sest see pakub lisaks tugevale paroolile ühe lisakihi turvalisust. Kaheastmeline sisselogimine töötab nii, et esimene aste on sinu tavaline kasutajanimi ja parool, teine aste aga turvakood. Teise astme koodi saamiseks üks kõige levinum moodus on SMS mobiilile. Iga kord, kui uuest seadmest kontole sisse hakkad logima, saadetakse peale parooli sisestamist sulle SMSiga turvakood, mis koosneb tavaliselt kuuest numbrist. Selle pead sisestama lisaks kasutajanimele ja paroolile. Aga kuidas see aktiveerida? Enamikel platvormidel, nagu näiteks Facebook või Gmail, tuleb sul minna paremal ülemisse nurka, kus sa näed oma profiilipilti ja saad vaadata kontoseadeid. Vali sealt turvaseaded ning otsi üles kaheastmeline autentimine. Vali endale sobiv meetod, näiteks juba mainitud SMS, seejärel sisesta oma telefoninumber ning kinnita oma number vastavalt juhistele. Alternatiivina võid kasutada turvakoodide jaoks eraldi äppi. Kui kaheastmeline sisselogimine aktiveeritud, oledki kohe palju TUGEVAM!

TEST: KUI TUGEV OLED SINA

Milline neist on tugev parool?

Mitut erinevat parooli peaksid kasutama?

Mille eest kaitseb sind kaheastmeline sisselogimine?

Sinu õpperännak

Tugevam

  • Paroolide tugevus
  • Paroolide unikaalsus
  • Kaheastmeline autentimine
1

Targem

  • Tarkvara uuendamine
  • Andmete varundamine
  • Asjade internet
2

Teadlikum

  • Turvaline tegutsemine sotsiaalmeedias
  • Tundmatutel linkidel Mitte klikkimine
  • Õngitsuslehtede äratundmine
  • Panganduspettuse vältimine
3